******کسی که به بزرگسالان ما احترام نگذارد و با خردسالان ما مهربان نباشد از ما نیست. امام صادق (ع) ***تا توانی به جهان خدمت محتاجان كن***بـه دمـی یا دِرَمـی یا قـلـمی یا قـدمـی*** بـرگ عیشی به گور خـویـش فرست ***كـس نیـارد ز پـس ، تو پـیش فـرست*** کسی که به بزرگسالان ما احترام نگذارد و با خردسالان ما مهربان نباشد از ما نیست. امام صادق (ع)******

سفارش عقیقه

عقیقه در آسایشگاه خیریه معلولین و سالمندان انوار آفتاب قم

انجام عقیقه با رعایت تمام شرایط از خرید ، دعا ، ذبح و پخت آن تا دفن استخوان ها و مصرف توسط معلولین و سالمندان مقیم آسایشگاه

آسایشگاه آماده دریافت سفارش عقیقه و قربانی از خیرین محترم میباشد

عقیقه ؟شاید تا بحال سوالات زیادی در خصوص عقیقه برایتان پیش آمده باشد مثل:

عقیقه چیست ، احکام عقیقه چیست ، شرایط عقیقه چیست ، عقیقه پسر چگونه است ، عقیقه دختر چگونه است ، برای عقیقه باید چه حیوانی ذبح کنیم ، گوسفند ، بز ، شتر ، کی عقیقه انجام میده ،به کجا و کی سفارش عقیقه بدیم ، دعای عقیقه چگونه است ، مصرف عقیقه چگونه است ، آیا پدر و مادر فرد می توانند از عقیقه استفاده کنند …

عقیقه

اینجا کلیه سوالات در خصوص عقیقه پاسخ داده شده است:

عقیقه در آسایشگاه خیریه معلولین و سالمندان انوار آفتاب قم :در بخش سفارش عقیقه این آسایشگاه خیریه کلیه احکام  و شرایط عقیقه ، از قبیل : خرید گوسفند عقیقه، خواندن دعای عقیقه و ذبح شرعی آن ، شکسته نشدن و دفن کردن استخوانهای گوسفند عقیقه و طبخ عقیقه جهت استفاده معلولین و سالمندان مقیم آسایشگاه بصورت کاملاً شرعی رعایت و اجرا میشود. جهت آگاهی از شرایط و احکام عقیقه تفاوت عقیقه دختر و پسر و نوع حیوانی که باید برای عقیقه ذبح شود ، کسانی که می توانند از عقیقه استفاده کنند نحوه طبخ عقیقه احادیث عقیقه و اهمیت عقیقه در اسلام مسئله مصرف بخشهای دیگر گوسفند عقیقه دعای عقیقه نحوه انجام عقیقه تفاوت عقیقه نوزاد و عقیقه بزرگسال و عقیقه برای مرده، این صفحه را مطالعه بفرمایید

مراحل سفارش انجام عقیقه در آسایشگاه خیریه قم

1- مطالعه شرایط و احکام عقیقه

2- تماس تلفنی: جهت تایید سفارش عقیقه و تعیین قیمت آن ، لطفا از طریق شماره های زیر با بخش مدیریت آسایشگاه تماس بگیرید.

3- واریز وجه تهیه گوسفند: میتوانید وجه تعیین شده را از طریق شماره حسابهای آسایشگاه ، و همچنین با هر یک از کارتهای بانکی عضو شتاب از طریق درگاه پرداخت بانک ملت موجود در سایت آسایشگاه نیز مستقیما واریز بفرمایید.

آسایشگاه آماده دریافت سفارش عقیقه و قربانی از خیرین محترم میباشد

نیازهای فوری آسایشگاه در حال حاضر

ایزی لایف بزرگ ،برنج، پنیر ،روغن، تخم مرغ، حبوبات، شکر

شماره تماس هماهنگی 02537228842
هدایای نقدی را با کلیه کارتهای شتاب بصورت آنلاین از همین سایت واریز بفرمایید
برای مشاهده شماره حسابها و کارتهای آسایشگاه لینک زیر را ببینید
مشاهده شماره حسابهای آسایشگاه

 جهت درخواست انجام عقیقه با تلفن 02537228842 تماس بگیرید

توصیف عقیقه در یک شعر

یا رب عقیقه را به جلالت قبول کن       ما را محب عترت آل رسول کن

مقصود از عقیقه نوزاد از خدا         نذریست بر سلامت نوزاد، دین خدا

بهر عقیقه سعی امامان و اهل دین        تنها نبوده دعوت به اطعام مومنین

امریست مستحب موکد نه فرض و عین      این بیمه سلامت طفل است و والدین

گر ذرره ای ز گوشت خورد مادر و پدر      گردد عقیقه بی خود و خواصیتش هدر

باید خورند آش و حلوا به جای گوشت      یا نان خشک و سبزی و یا هر چه هست دوست

گوشت عقیقه منحصر آمد به میهمان       هاشا که والدین خورند ذره ای از آن

گر میهمان بخورد و نخوردند ذره ای           فردا برای خویش کنند ذبح بره ای

از والدین خوردن این گوشت اعتصاب       از صحت و سقم تو جویا شو از کتاب

فائز مگو شرح بیان عقیقه را        از حاضران بخواه صحت و سقم سلیقه را

منبع: وبلاگ دبیرستان ایراندخت فردوس

عقیقه ، aghigheh ، آسایشگاه خیریه بقیةالله قم مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی معلولین و سالمندان

فعلا شرایط عقیقه نداره، سنش کمه !

واریز آنلاین کمکهای مردمی به حساب آسایشگاه ، عقیقه ، سفارش عقیقه ، آسایشگاه خیریه بقیةالله قم مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی معلولین و سالمندان

قابل پرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب

<< توجه >>

مسئولین آسایشگاه خیریه معلولین و سالمندان انوار آفتاب قم در قبال انجام سفارش عقیقه با رعایت دقیق شرایط و احکام آن و همچنین پخت و مصرف مناسب آن  شرعا و اخلاقا مسئول میباشند و از گردن شما عزیز سفارش دهنده ساقط میباشد.

تلفن های آسایشگاه خیریه انوار آفتاب قم

025-37228840

025-37228841

025-37228842

025-37226050

025-37226051

شماره موبایل جهت ارسال نظرات : 09207207200

ایمیل: asayeshgahqom@yahoo.com

شماره حسابهای آسایشگاه

نشانی :قم- خیابان طالقانی – بلوار شهید محلاتی – نرسیده به میدان شهید محلاتی -مرکز خیریه نگهداری و توانبخشی سالمندان و معلولین شهید فیاضبخش

شرایط و احکام عقیقه در اسلام

« ذبح گوسفند بعنوان عقیقه و دفع بلا از نوزاد، از سنت های حسنه اسلام است»

علت نام گذاری عقیقه

در علت نامگذارى اين سنّت به «عقيقه»، دو احتمال در «مجمع‌البحرين» آمده:

1- عقيقه به معنى مويى است كه نوزاد هنگام تولد دارد و چون در روز هفتم معمولاً اين‏ مو را مى‏ تراشند و گوسفندى ذبح مى‏كنند، به همين مناسبت، آن حيوان را عقيقه می گويند؛

2- عقيقه از ريشه «عقّ» به معنى «شق» و شكافتن است و چون گلوى حيوان هنگام ذبح‏ شكافته مى ‏شود، به آن عقيقه می گويند.

فلسفه عقیقه

از دیدگاه اسلام، کودک از زمان طفولیّت ـ و حتّی قبل از تولّد ـ دارای جایگاه ویژه و حقوق خاصّی است و بر والدین لازم است، با مراعات و توجّه به آن، راه سعادت فرزند را هموار سازند.
تربیت فرزند صالح و رساندن او به سعادت و کمال مطلوب، از بدو تولّد آغاز می‌شود و دین مبین اسلام در این زمینه دستوراتی دارد : از اذان و اقامه گفتن در گوش او ، برداشتن کام ،پوشش مناسب ، نام نیک بر او نهادن و تلاش برای رسیدگی و مراقبت از کودک، تا فراهم ساختن فراگیری صحیح و آموزش‌های لازم و مفید و رشد و شکوفایی خصلت‌های پاک انسانی در او . از جمله اموری که در اسلام، سفارش شده است، عقیقه برای فرزند است. منظور از عقیقه، قربانی‌کردن گوسفندی و مانند آن برای فرزند است. برای مطالعه در خصوص سایر دستورات اسلام برای بدو تولد نوزاد ، صفحه آداب بدو تولد نوزاد را ببینید.

نكات مهم
1- عقیقه از قربانی مستحبی، بهتر و لازم تر است. (وسائل الشیعه، ج 15، كتاب النكاح، ابواب احكام الاولاد،  ب 38، ص 143، ح 1.)

البته بعضی از فقهاء فرموده اند: «اگر كسی در روز عید قربان قربانی كند، به جای عقیقه محسوب می شود و كفایت می كند. (جامع المسائل، آیة الله العظمی فاضل لنكرانی، ج 2، مسئله 1025.)

2- صدقه دادن قیمت حیوانی كه می خواهند عقیقه كنند، جایگزین عقیقه نمی شود و از آن كفایت نمی كند؛

(تحریر الوسیله، ج 2، كتاب النكاح، القول فی احكام الولادة و ما یلحق بها، ص 278، مسئله 9؛ وسائل الشیعه، ج 15، كتاب النكاح، ابواب احكام الاولاد، ب 40، ص 145.)

بلكه خوب است صبر كنند تا عقیقه میسّر شود. (وسائل الشیعه، ج 15، كتاب النكاح، ابواب احكام الاولاد، ب 43، ص 148، ح 1 و 3.)

عقیقه فرزند :

انجام عقیقه بر کسی که قادر بر آن باشد ، سنت مؤکد است و بعضی از علماء آنرا واجب میدانند.در انجام عقيقه تفاوتی بين فرزند اول و دوم و غيره وجود ندارد و برای هر فرزند یک عقیقه انجام می شود. بهتر آن است که انجام عقیقه نوزاد در روز هفتم واقع شود و اگر تأخیر افتاد ، از کودکی تا زمان بلوغ فرزند بر پدر سنت است که عقیقه اش را انجام دهد. در حديث ديگرى آمده: پرسيدند آيا فرزندى كه در روز هفتم بميرد ، مى‏ بايد عقيقه‏ اش كرد؟ فرمودند: اگر پيش از ظهر بميرد عقيقه ندارد،و اگر بعد از ظهر بميرد عقيقه كنند. (حلیةالمتقین علامه مجلسی)

عقیقه فرد بالغ :

اگر عقیقة در کودکی انجام نشد و تا وقت بلوغ كودك تأ خير انداخته شد ، مستحب است خود او هرگاه تمكن داشته باشد عقیقة كند و تا آخر عمر بر خودش سنت است که عقیقة اش را انجام دهد. بلكه اگر فردی شك داشته باشد كه براى او عقیقة انجام داده اند يا خیر باز مستحب است عقیقة نمايد هرچند سن او زياد باشد.

پیرمرد ۹۰ساله ای نزد رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) آمد و گفت: من می خواهم سالم بمانم و بیمار نشوم. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) سوال کردند آیا شما تاکنون عقیقة شده اید. او پاسـخ داد خیر؛ رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: پس خودت را عقیقة کن.

در حدیث معتبری نقل شده است که شخصی از امام جعفر صادق (ع) پرسید: نمیدانم پدرم برای من عقیقة کرده است یا نه، فرمودند:  عقیقة بکن، آن مرد در پیری برای خود عقیقةکرد.

عقیقه پس از مرگ :

درصورتیکه به هر دلیل عقیقة فردی انجام نشد تا اینکه فوت شد ، مستحب است که عقیقة فرد مرده را برایش انجام دهند. پس می توان حتی پس از مرگ برای شخصی که مرده عقیقة کنند.

طرز پختن گوسفند عقیقه

مستحب است گوشت عقیقة پخته شود و به مؤمنین اطعام گردد. گوشت عقیقة بصورت خام تصدق نگردد، هرچند که خام هم داده شود ،خوب است . بهتر است گوشت عقیقة حداقل با آب و نمک پخته شود و به مؤمنین بدهند تا برای نوزاد دعا کنند . همچنین مستحب است استخوان هاي حيوانی که عقیقة شده شکسته نشود، بلکه در صورت نیاز می توان استخوانها را از بند ها جدا کرد.

متاسفانه بعضی اشخاص اموری را در عقیقة کردن انجام می دهند که هیچ گونه روایت و دلیلی بر مستحب بودن این امور وجود ندارد،به عنوان مثال بعضی اقوام مقید هستند که هنگام عقیقة کردن گودالی حفر کنند وخون حیوان و شکمبه و پوست و کله پاچه حیوان را در آن حفره دفن کنند در حالی امکان دادن پوست و کله پاچه و غیره گوسفند عقیقه به فقرا وجود دارد و یا بعضی دیگر استخوانهای عقیقة را در پارچه سفیدی قرار می دهند و دفن می کنند درحالیکه هیچ دلیلی وجود ندارد. از رفتارهای غلطی مثل ماليدن خون حیوان عقیقة  شده بر سر فرد که از رسوم دوران جاهلیت است و در هیچ روایت و آموزه ی اسلامی اشاره نشده خودداري شود.

کله و پاچه حیوان عقیقه شده را می توان به یکی از همسایگان یا افرادی که مستحق می باشند داد، همچنین پوست حیوان عقیقة شده را  می توان فروخت و پولش را به مستحقان داد.

براي خوردن عقیقة، شرط نيست كه فقير باشند؛ ولي دعوت كردن از فقيران آبرومند و صالحان، بهتر است.

مادر ، پدر ، خواهر و برادر نوزاد مکروه است که از عقیقة بخورند و این كراهت، برای مادر بيشتر است. بهتر است عيال پدر و مادر هم که در خانه ايشان زندگی می کنند ، از آن گوشت و طعام عقیقة نخورند، به عبارت دیگر، مکروه است که واجب النفقه های پدر از این گوشت تناول کنند. مثلا خواهر و برادر این فرد که هنوز واجب النفقه پدر هستند، کراهت دارد از این گوشت بخورند ولی اگر این خواهر و برادر ازدواج کرده باشند یعنی واجب النفقه نباشند، اشکالی ندارد که بخورند. بهتر است کسی که عقیقة شده نیز از این گوشت نخورد.
اگر مادربزرگ نانخور همان خانه باشد، در این صورت خوردن گوشت عقیقة برایش کراهت دارد و گر نه اشکالی ندارد.

همچنین مکروه است که پدر و مادر و واجب النفقه های پدر از اجزای باقی مانده حیوان عقیقة شده مثل کله و پاچه ها و جگر و… استفاده کنند.
تراشیدن سر کودک در روز هفتم تولد و دادن تصدق نقره معادل وزن مویش از مستحبات است اما از اعمال  و آداب عقیقة نیست. همچنین در روایات تاکید شده است که نوزاد پسر در روز هفتم تولدش ختنه شود. پس بنظر میرسد که پیشوایان دین بر روز هفتم تولد نوزاد برای این اعمال حکمتی دارد که خداوند متعال می داند، هر چند در صورتی که به هر علت مقدور نبود، می توان در اولین فرصت پس از آن تاریخ هم انجام داد.

در حدیثی از امام جعفر صادق (ع) که در مفاتیح الجنان ذکر شده است ، می فرمایند:
« بلا دائماً بر روی سر بچه در حال گردش است و عقیقة ، از سر او دور میکند»

امام صادق (ع) در حدیث دیگری به یکی از یارانش فرمود:

«هرگاه پسری، یا دختری برای تو متولّد شود، در روز هفتم گوسفندی یا شتری را عقیقة کن و برای او نامگذاری نما و سرش را بتراش و به وزن موی سرش طلا، یا نقره تصدّق کن»

عقیقه ، aghigheh ، آسایشگاه خیریه بقیةالله قم مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی معلولین و سالمندان

مستحب است روز هفتم تولد موی سر نوزاد تراشیده شود و معادل وزن موها نقره یا قیمت آن صدقه داده شود

شرایط و احکام گوسفند ، بز و شتر جهت  عقیقة :

حيوانى كه براى عقیقة انتخاب ميشود بايد شتر , گاو ، بز و يا گوسفند باشد ولى قوچ از همه اينها بهتر است حيواناتی مثل مرغ كفايت نمى كند. مستحب است براى فرد مذکر (پسر) حيوان نر و براى فرد مونث (دختر) حيوان ماده عقیقة شود. علامه مجلسی رحمةالله علیه میفرمایند: “و گمان فقير اين است كه براى هر دو، موافق بسيارى از احاديث معتبر گوسفند نر بهتر است.”

اگر بخواهند شتر عقيقه کنند، سن آن بايد پنج يا شش ساله باشد . بهتر است شش ساله و بزرگتر باشد .

اگر بخواهند بز بکشند باید يک ساله يا بزرگتر باشد .

اگر گوسفند بکشند، باید سن آن حداقل شش ماهه يا هفت ماهه باشد . بهتر است گوسفند عقیقة لاغر نباشد بلکه فربه باشد. هم چنين بهتر است گوسفند عقیقة کور و آنچنان لنگ نباشد که راه رفتن برایش دشوار شده باشد. نيز جمجمه و شاخ گوسفند عقیقة نشکسته باشد و همچنین نباید اخته شده باشد.

در احادیث زیادی نقل شده است که : هر فرزندی در گرو عقیقة است . یعنی اگر برای او عقیقة نکنند ، ممکن است آن فرزند در معرض حوادث ناگوار قرار گیرد.

عقیقه ، aghigheh ، آسایشگاه خیریه بقیةالله قم مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی معلولین و سالمندان

دعای عقیقه

مستحب است هنگام كشتن عقیقة دعاهایی را كه وارد شده است، بخوانند و از خداوند تعالی بخواهند كه عقیقه را فدیه قرار دهد؛ یعنی گوشت، استخوان، پوست و موی آن در مقابل گوشت، استخوان، پوست و موی آن كسی كه عقیقة برای او انجام می شود، باشد.
برخی از دعاهایی كه در این مورد نقل شده، عبارت است از:

1- ابراهیم كرخی از امام صادق علیه السلام نقل كرده كه آن حضرت فرمود: هنگامی كه عقیقة كردی، بر عقیقه بگو:

بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ

اللَّهُمَّ عَقِیقَةٌ عَنْ فُلَانٍ

لَحْمُهَا بِلَحْمِهِ وَ دَمُهَا بِدَمِهِ وَ عَظْمُهَا بِعَظْمِهِ

اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ وِقَاءً لآِلِ مُحَمَّدٍصلی الله علیه وآله

(وسائل الشیعه، ج 15، كتاب النكاح، ابواب احكام الاولاد، ب 46، ص 154.)

که بجای کلمه ” فلان ” نام شخص را می گوییم.

2- همچنین دعای دیگری از امام صادق علیه السلام نقل شده که موقع ذبح قربانی هم خوانده می شود، فرمود:  وقتی كه اراده كردی عقیقه را ذبح كنی، می گویی:

یا قَوْمِ إِنِّی بَرِی ءٌ مِمَّا تُشْرِكُونَ

إِنِّی وَجَّهْتُ وَجْهِی لِلَّذِی فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ

حَنِیفاً مُسْلِماً وَ مَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِینَ

إِنَّ صَلَاتِی وَ نُسُكِی وَ مَحْیای وَ مَمَاتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ

لَا شَرِیكَ لَهُ وَ بِذَلِكَ أُمِرْتُ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمِین

اللَّهُمَّ مِنْكَ وَ لَكَ بِسْمِ اللَّهِ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ تَقَبَّلْ مِنْ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ

سپس مولود را نام می بری و حیوان را ذبح می كنی.

(وسائل الشیعه، ج 15، كتاب النكاح، ابواب احكام الاولاد، ب 46، ص 154.)

که بجای کلمه ” فلان بن فلان ” به ترتیب نام شخص و نام پدرش را می گوییم، مثلا احسان بن محمد.

ترجمه دعا: اى قوم از آنچه شما شریک خدا قرار می‏دهید بیزارم،من متوجه نمودم رویم را به جانب کسى‏که آسمانها و زمین را آفرید با خلوص و از سر تسلیم،و من از شرک ورزان نیستم.به درستى که نمازم‏ و عبادتم و زندگى‏ ام و مرگم براى خداست،پروردگار جهانیان،شریکى ندارد،به این حقیقت امر شدم و من از مسلمانانم،خدایا از تو و براى تو،به نام خدا و به خود خدا ،و خدا بزرگ‏تر است،خدایا درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد، و از فلان فرزند فلان بپذیر.
و نام فرزند و پدرش را بگوید، سپس ذبح کند.

3- امام باقرعلیه السلام نیز فرمود: هنگام ذبح عقیقه بگو:

بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ

إِیمَاناً بِاللَّهِ وَ ثَنَاءً عَلَی رَسُولِ اللَّهِ صلی الله علیه وآله

وَ الْعِصْمَةُ لِأَمْرِهِ وَ الشُّكْرُ لِرِزْقِهِ وَ الْمَعْرِفَةُ بِفَضْلِهِ عَلَینَا أَهْلَ الْبَیتِ

و اگر كودك پسر است بگو:

اللَّهُمَّ إِنَّكَ وَهَبْتَ لَنَا ذَكَراً وَ أَنْتَ أَعْلَمُ بِمَا وَ هَبْتَ وَ مِنْكَ مَا أَعْطَیتَ وَ كُلَّمَا [كُلَّ ما] صَنَعْنَا

فَتَقَبَّلْهُ مِنَّا عَلَی سُنَّتِكَ وَ سُنَّةِ نَبِیكَ صلی الله علیه وآله وَ اخْسَأْ عَنَّا الشَّیطَانَ الرَّجِیمَ

لَكَ سُفِكَتِ الدِّمَاءُ لَا شَرِیكَ لَكَ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ

(وسائل الشیعه، ج 15، كتاب النكاح، ابواب احكام الاولاد، ب 46، ص 154.)

عقیقه ، aghigheh ، آسایشگاه خیریه بقیةالله قم مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی معلولین و سالمنداناحادیث عقیقه

سلامتی در گرو عقیقه

حضرت امام صادق(ع) می فرمایند:

کُلُ مُولُودَ مَرتَهِن لِعَقیقَتِهُ فکّه والَداِه اوترکاه

سلامتی هر نوزادی در گرو عقیقة اوست خواه والدین عهدۀ نوزاد را از عقیقة آزاد کنند یا نه

[مستدرک الوسائل- ج 15]

عقیقه و سلامتی نوزاد

حضرت امام صادق(ع) می فرمایند:

اَلغُلامُ رَهنٌ بِسابِعِه بِکَبشٍ یُسَّمی فیهُ یُحَقَّ عَنهُ

سلامتی هر نوزادی در گرو قربانی کردن گوسفندی است که برای او معین شود و از طرفش عقیقه گردد. [بحار النوار- ج 34]

تاکید پیامبر به عقیقه

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:

اِذا کانَ یَومُ سابِعِهِ فَاذبَح فیه کَبشَاً

در روز هفتم برای نوزاد گوسفندی ذبح کن. [ مستدرک الوسائل- ج 15]

عقیقه و نامگذاری امام حسن (ع) و امام حسین (ع) از طرف پیامبر(ص)

سَمَّی رَسُولُ الله حَسَناً و حُسَیناً یَومَ سابِعِهِما ،وَ شَقَّ مِن اِسمِ الحَسَنِ الحُسَینَ وَ عَقَّ عَنهُما شاةً شاةً

پیامبر حسن و حسین را در روز هفتم نامگذاری کرد و نام حسین را از نام حسن برگرفت و برای هر کدام گوسفندی عقیقه کرد.  [بحار النوار- ج 34]

عقیقه حضرت زهرا(س) برای حسنین

حضرت امام ششم (ع) می فرمایند:

عَقَّت فاطِمَةُ عَن اِبنَیها صَلَواتُ الله عَلیهُما وَ حَلَقَت رُؤُسَهُما فی الیَوم السابع

حضرت زهرا (س) در روز هفتم برای دو فرزند خود عقیقة کرد و سر آنها را تراشید. [بحار النوار- ص 256]

عقیقه امام محمد باقر برای دو فرزندش

محمد بن مسلم گوید:

وُلِدَ لِاَبی جعفر غلامان، فَاَمَرَ زیدَ بنِ عَلیّ اَن یُشتری لَهُ جزورین لِلعَقیقَةِ

امام باقر صاحب دو فرزند شد،آن حضرت به زید بن علی دستور داد دو شتر جهت عقیقة برای دو فرزند خریداری کند. [وسائل الشیعه- ج 15]

عقیقه امام عسگری (ع) برای امام زمان (ع)

ابراهیم بن ادریس گویند:

وَجَّه اِلَیَّ مَولایَ اَبُومُحمَّد… بِکَبشَینِ، وَ کَتَبَ:

بِسمِ اللهِ الرَحمنِ الرَحیم عَقَّ هینَ الکَبشَن عَن مَولاک،وَ کُل هَنّاکَ الله،وَ اَطعِم اِخوانَکَ، فَفَعَلتُ

مولای من امام حسن عسکری(ع) دو رأس گوسفند فرستاده و برایم نوشت:بسم الله الرحمن الرحیم،این دو گوسفند را برای مولای خود امام زمان (عج) عقیقة کن و از گوشتش بخور که گوارایت باد و به برادرانت نیز اطعام کن، من نیز چنین کردم.[حیاة الامام العسکری- ص 80]

عقیقه پسر و دختر یکی است

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:

اَلعَقیقَةُ شاةٌ مِنَ الغُلام وَ الجاریَة سواءً

عقیقة یک گوسفند است و پسر و دختر در این جهت مساویند.[مستدرک الوسلئل- ج 15]

عقیقه یا صدقه دادن بهای آن

کنت عند ابی عبدالله علیه السلام،

فَجاءَهُ رَسُولُ عَمِّهِ عَبدِاللهِ بنِ عَلیّ،فَقالَ: یَقُولُ لَکَ عَمُّکَ: اِنا طَلَبنا العَقیقَةَ فَلَم نَجِدها،فَما تَری نَتَصَّدقُ بِثَمنِها ؟ قالَ:لا،اِنَّ اللهَ یُحِبُّ اِطعامَ الطَعامِ وَاِراقَةُ الّدِماءِ

نزد امام صادق بودم که فرستاده عموی آن حضرت عبدالله بن علی در رسید و عرض کرد: عموی شما می گوید ما به دنبال گوسفند برای عقیقة گشتیم ولی یافت نشد،نظر شما چیست؟ آیا پولش را صدقه بدهیم؟ حضرت فرمود:نه (چنین کاری نکنید) زیرا خداوند اطعام طعام و ریختن خون قربانی را دوست دارد.

[وسائل الشیعه- ج ]15

عقیقه یا صدقه دادن بهای آن

وُلِدَ لِاَبی جَعفَر غُلامان، فَاَمَرَ زیدَ بنِ عَلیّ اَن یُشتری لَهُ جَزُورین لِلعَقیقةِ وَ کانَ رَمَن غلاءٍ. فَاشتَری لَهُ واحدةً وَ عَسَرَت عَلَیهِ الاُخری،فَقالَ لِاَبی جعفر علیه السلام. قَد عَسَرت عَلَیَّ الاُخری، فَاتَصَدَقُّ بِثَمَنِها؟ قالَ: لا. اُطلُبها،فَاِنَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ یُحِبُ اِهراقَ الدِّماءِ وَ اِطعامَ الطَّعامِ

حضرت امام باقر صاحب دو فرزند پسر شد. حضرت به زید بن علی دستور فرمود برای عقیقة دو شتر بخرد،آن دوره روزگار گرانی بود. زید بن علی شتری خرید اما توان خرید شتر دوم را نیافت. به آن حضرت عرض کرد،خریدن شتر دوم برای من دشوار است، آیا می توانم قیمت آن را صدقه بدهم؟ امام فرمود:نه تلاش کن تا پیدا کنی،زیرا خداوند ریختن خون قربانی و اطعام طعام را دوست می دارد.[وسائل الشیعه،جلد 15]

محروم نکردن قابله از گوشت عقیقه

امام صادق علیه السلام می فرمایند:

سَمَّی رَسُولُ الله حَسَناً و حُسَیناً یَومَ سابِعِهِما… وَ عَقَّ عَنهُما شاةً شاةً،وَبَعَثَ بِرِجلِ شاةٍ اِلَی القابِلَة

پیامبر(ص) روز هفتم حسن(ع) و حسین (ع) را برای آنها انتخاب کرد… و برای هر کدام گوسفندی عقیقة کرد و یک ران آن را برای قابله فرستاد.[بحار الانوار- جلد 43]

دعای عقیقه کردن از زبان پیامبراکرم (ص)

امام صادق علیه السلام دعای عقیقة را از زبان پیامبر (ص) اینگونه نقل می کند:

بِسمِ الله، عَقیقَةٌ عَنِ الحَسَنِ وَ قالَ: اَللّهُمَّ، عَظمُها بِعَظمِهِ،وَ لَحمُها بِلَحمِهِ وَ دَمُها بِدَمِهِ، وَ شَعرهُا بِشَعرِهِ، اَللّهُمَّ اجعَلها وِ قاءً لِمُحَمَّدٍ وَ آلِهِ

بنام خدا، این عقیقةای است از سوی حسن.خدایا! به سبب استخوان و گوشت و خون و موی قربانی، استخوان و گوشت و خون و موی حسن را سالم نگهدار، خدایا،این قربانی را مایه حفظ محمد و آل محمد قرار ده.

[بحار الانوار- جلد 43- ص 457]

بیمه سلامتی

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:

کُلَّ غلامٍ رَهینةٌ بِعَقیقَتِهِ

هرکودکی با عقیقة بیمه می شود.[کنز المعال- ج 16]

پاسخ به سوالات رایج در باره شرایط و احکام عقیقه توسط مراجع معظم تقلید

در این مرکز کلیه شرائط این سنت نبوی  ، از قبیل : خرید گوسفند ، خواندن دعای عقیقة و ذبح شرعی آن ، نشکستن و دفن کردن استخوانهای گوسفند و طبخ جهت استفاده معلولین و سالمندان بصورت کاملاً شرعی رعایت و اجرا میشود.

مراحل سفارش انجام عقیقه در آسایشگاه خیریه قم

1- مطالعه شرایط و احکام عقیقه

2- تماس تلفنی: جهت تایید سفارش عقیقة و تعیین قیمت آن ، لطفا از طریق شماره های زیر با بخش مدیریت آسایشگاه تماس بگیرید.

3- واریز وجه تهیه گوسفند: میتوانید وجه تعیین شده را از طریق شماره حسابهای آسایشگاه ، و همچنین با هر یک از کارتهای بانکی عضو شتاب از طریق درگاه پرداخت بانک ملت موجود در سایت آسایشگاه نیز مستقیما واریز بفرمایید.

 شماره تلفن های زیر بصورت شبانه روزی پاسخگو و آماده دریافت کمکهای شما میباشد :واریز آنلاین کمکهای مردمی به حساب آسایشگاه ، عقیقه ، سفارش عقیقه ، آسایشگاه خیریه بقیةالله قم مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی معلولین و سالمندان

<< توجه >>

مسئولین آسایشگاه خیریه معلولین و سالمندان انوار آفتاب قم در قبال انجام سفارش عقیقة با رعایت دقیق شرایط و احکام آن و همچنین پخت و مصرف مناسب آن  شرعا و اخلاقا مسئول میباشند و از گردن شما عزیز سفارش دهنده ساقط میباشد.

تلفن های آسایشگاه خیریه معلولین و سالمندان انوار آفتاب قم

025-37228840

025-37228841

025-37228842

025-37226050

025-37226051
شماره پیامک جهت ارسال نظرات :      09207207200عقیقه ، aghigheh ، آسایشگاه خیریه بقیةالله قم مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی معلولین و سالمندان
ایمیل: asayeshgahqom@yahoo.com
نشانی :

قم- خیابان طالقانی – نرسیده به میدان شهید محلاتی -مرکز نگهداری و توانبخشی سالمندان و معلولین شهید فیاضبخش

 همچنبن ببینید:

آداب بدو تولد نوزاد

نظرات (64)

 1. فاطمه / پاسخ 15/08/1392 at 1:47 ب.ظ

  سلام
  دعا کنید برم سر کار نذر کردم از حقوق خودم یه گوسفند برای مرکزتون هدیه بیارم
  به وبلاگ های خودتون سر بزنید
  roshanan-star.blogfa.com

  roshanan-group.blogfa.com

  • admin / پاسخ 16/08/1392 at 11:49 ق.ظ

   فاطمه خانم
   سلام علیکم
   همه معلولین و سالمندان مقیم آسایشگاه خیریه قم برای شما دعا میکنند
   دعایشان ردخور نداره
   انشا الله هر چه خیر است خداوند برای شما قرار دهد

 2. حدیث / پاسخ 20/10/1392 at 5:52 ب.ظ

  می خواستم بپرسم برای عقیقه چقدربایدپرداخت کنیم ؟

  • آسایشگاه / پاسخ 21/10/1392 at 9:41 ق.ظ

   سلام
   با تشکر
   در حال حاضر حداقل هزینه گوسفند مناسب عقیقه بین سیصد و پنجاه تا چهارصد هزار تومان میباشد.
   موفق باشید

 3. م / پاسخ 23/01/1393 at 10:02 ق.ظ

  سلام و خسته نباشید. بنده مطاللب را مطالعه کردم. میخواستم بدونم زمان انجام دادن عقیقه برای بزرگسالان چه زمانی است؟ منظورم این است که باید هفت روز بعد از تاریخ تولدشون باشه یا به روش دیگری محاسبه میشه؟ ممنونم

  • آسایشگاه / پاسخ 24/01/1393 at 8:00 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر از توجه جنابعالی
   منظور از زمان توصیه شده در روایات برای انجام عقیقه رسیدن نوزاد به روز هفتم عمرش می باشد و اگر در هفت روزگی نوزاد انجام نشد هر زمانی در طول عمر میتوان انجام داد و چون اثر وضعی دارد بهتر در اولین فرصت این کار مبارک و سنت اسلامی که برکات زیادی دارد انجام شود.
   موفق باشید

 4. م / پاسخ 30/01/1393 at 12:27 ب.ظ

  باسلام و تشکر. بنده قصد دارم عقیقه برای خودم انجام شود و بنا بر پاسخ شما تمایل دارم این کار هر چه سریعتر مطابق با شرایط صحیح صورت گیرد. احتمالا با توجه به شرایطی که ذکر شده نیازی به حضور شخص نیست. ضمنا من ساکن قم نیستم و امکان مراجعه حضوری به مرکز شما را ندارم. لطفا راهنمایی بفرمایید که مخارج آن را چطور پرداخت کنم.

  • آسایشگاه / پاسخ 30/01/1393 at 5:23 ب.ظ

   سلام علیکم
   با سپاس
   لطفا فردا صبح با شماره زیر تماس بگیرید
   مبلغ مورد نظر خود را اعلام بفرمایید
   نام خود و نام پدرتان را جهت ذکر در خطبه عقیقه اعلام بفرمایید
   02537228842
   واریز وجه از طریق بانک با شماره حسابهای اعلام شده در سایت
   و یا مستقیما ازدرگاه پرداخت هدایا و نذورات سایت امکان پذیراست
   سعی میشود به امید خدا تا بعد ازظهر انجام گردد و اظلاع داده شود
   موفق باشید

 5. نیما / پاسخ 22/04/1393 at 8:36 ب.ظ

  سلام من قراره یه 20 روز دیگه آزمون استخدامی بدم . دعا کنید قبول بشم و برم سرکار همین الان نذر کردم یک گوسفند و یا هزینه اون رو به مرکزتون از حقوق اون کارم هدیه بدم . این پیامم یادگاری باشه تا انشاالله اگه استخدام شدم بیام و نذرمو انجام بدم . یا علی

 6. علی اکبر محمدیاری / پاسخ 31/04/1393 at 1:48 ق.ظ

  با عرض سلام و تهیت
  گوسفندی عقیقه کردیم ولی استخوان هایش را بدون پارچه سفید دفن کردیم، میخواستم بدانم آیا عقیقه مان ناقص انجام شده؟ با تشکر

  • آسایشگاه / پاسخ 31/04/1393 at 11:00 ق.ظ

   سلام علیکم
   در هیچیک از روایات و احکام شرعی مربوط به عقیقه چنین سفارشی توصیه نشده و نیازی به اینکار نمیباشد.
   مبارک است انشاالله

 7. سعیده برهانی / پاسخ 01/05/1393 at 0:09 ق.ظ

  سلام پسر من الان دو سال و سه ماهشه میخواستم براش عقیقه کنم برای اینکار بهتر نیست خودش هم باشه

  • آسایشگاه / پاسخ 01/05/1393 at 9:48 ق.ظ

   سلام علیکم
   در روایات و احکام شرعی مربوط به عقیقه توصیه ای به حضور فرد هنگام عقیقه نشده است، بلکه مشاهده صحنه ذبح ممکن است از نظر روحی اثر بدی روی بچه داشته باشد.
   موفق باشید

 8. فرید / پاسخ 11/06/1393 at 9:09 ق.ظ

  سلام برام دعا کنید در کارم موفق بشم. قول میدم یکی از خیرین موسسه شما بشم.
  یکی از آرزو های بچگی من خیر شدن است
  انشالله
  توکل بر خداوند

  • آسایشگاه / پاسخ 12/06/1393 at 10:23 ق.ظ

   از خداوند متعال برایتان آرزوی موفقیت و سربلندی داریم

 9. بیژن / پاسخ 15/06/1393 at 10:29 ق.ظ

  احسان و نيكوكاري زمان و مكان نميشناسد و فقط به استطاعت افراد بستگي دارد .
  و خداوند ميفرمايد كه از داشته هايت ذكات يا صدقه بده . و از نادارها انتظاري ندارد . بلكه خداوند فقط و فقط به نيت انسان اجر ميدهد , نه به ………

 10. Pingback: آداب پس از تولد نوزاد - آسایشگاه خیریه بقیة الله قم

 11. Pingback: قربانی فلسفه ، فواید و احکام - آسایشگاه خیریه بقیة الله قم

 12. Pingback: عید قربان آسایشگاه و یاری بی نظیر خیرین و نیکوکاران

 13. محبوبه / پاسخ 09/07/1393 at 8:12 ق.ظ

  سلام دوستان …من يه آرزويي دارم كه اگه شماها برام دعا كنيد مطمئنم برآوره ميشه –قول ميدم اگه برآورده شد به حساب آسايشگاه براي عقيقه كردن يه گوسفند پول واريز كنم .پس خواهش مي كنم براي خواهر يتيمتون دعا كنيد.

  • آسایشگاه / پاسخ 09/07/1393 at 9:14 ق.ظ

   سلام علیکم
   همه عزیزان بستری در این آسایشگاه، بهترین مصلحت را از خداوند متعال برای شما آرزو دارند.
   موفق باشید

 14. سعید / پاسخ 24/07/1393 at 10:31 ب.ظ

  سلام
  من و همسرم از گوشت عقیقه دخترم خوردیم. حکمش چیست؟؟؟ آیا عقیقه باطل است؟؟؟ آیا نیاز است دوباره عقیقه کنیم؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ رو به ایمیلم ارسال کنین.
  با علی

  • آسایشگاه / پاسخ 26/07/1393 at 9:58 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر
   آقا سعید بهتر است نظر مرجع تقلید محترم خودتان را بگیرید
   شماره تماس مراجع محترم تقلید را در لینک زیر گذاشته ایم
   تماس با دفاتر مراجع عظام تقلید
   موفق باشید

 15. حمید / پاسخ 28/07/1393 at 0:03 ق.ظ

  با سلام و احترام
  هزینه عقیقه به قیمت الان برای بنده چقدر میشود؟ در ضمن مگر در روایات نیامده گوشت آن به فقیر داده شود پس چرا شما به عزیزان آسایشگاه میدهید؟ آیا واقعا کفایت میکند؟ حمید هستم 23 ساله از تهران و میخوام خودم برای عقیقه به نیت خود, اقدام کنم. لطفا کاملا راهنمایی بفرمایید

  • آسایشگاه / پاسخ 28/07/1393 at 1:19 ب.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر
   در حال حاضر حداقل هزینه یک گوسفند عقیقه 400 هزار تومان میباشد
   بله در روایات هم ذکر شده که گوشت آن پخته و به فقرا داده شود و هم در روایات دیگر ذکر شده از مومنین دعوت کنید بخورند و دعا کنند
   فقط پدر و مادرنباید بخورند و کسانی که در آن خانه نان خور ( عیال ) هستند بهتر است که از نخورند
   اکثر عزیزان مقیم این آسایشگاه خیریه مجهول الهویه و یا بی سرپرست هستند و باقی آنها از خانواده های بی بضاعت تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی میباشند
   شاید فقیر تر از این افراد پیدا نکنید، کلیه هزینه های این آسایشگاه از طریق مردم خیر و نیکوکار تامین میشود. خداوند از همه ما بپذیرد
   اگر بالغ شده باشید میتوانید برای خودتان عقیقه انجام دهید وگرنه بر عهده پدر است.
   جهت سفارش ویا راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید
   02537228842
   موفق و سلامت یاشید

 16. سمیرا / پاسخ 04/08/1393 at 1:23 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من می خواستم واسه پسرم عقیقه کنم و در مشهد از یک روحانی واسه عقیقه سوال کردم واسم توضیح دادن و حتی گفتن که استخوانهای کله و پاچه هم باید دفن شود نظر شما چیست ؟ ممنون می شم راهنماییم کنید

  • آسایشگاه / پاسخ 06/08/1393 at 10:34 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر
   بله استخوانهای عقیقه باید دفن شود. توضیحات کامل در همین صفحه داده شده، برای سفارش ویا اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید:
   02537228842
   موفق باشید

 17. Pingback: بدو تولد نوزاد چه آدابی دارد - آسایشگاه خیریه بقیةالله قم

 18. علی / پاسخ 07/08/1393 at 7:28 ق.ظ

  با سلام و حمد خداوند منان
  در ماه محرم بعداز دهه می توان عقیقه کرد؟؟؟؟

  • آسایشگاه / پاسخ 08/08/1393 at 9:42 ق.ظ

   سلام علیکم
   باتشکر
   بله در ماه محرم چه قبل دهه و چه بعد از آن میشود عقیقه کرد و منعی ندارد
   موفق باشید

 19. علی / پاسخ 07/08/1393 at 9:37 ق.ظ

  ببخشید سوال مجدد استخوان گوسفند عقیقه شده می شود از بند جدا کرد یا باید مثل عکس شما سالم باشد؟؟

  • آسایشگاه / پاسخ 08/08/1393 at 9:46 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر
   بله استخوان حیوان عقیقه را بشرط اینکه شکسته نشود ، میشود از بندها جدا کرد.
   موفق باشید

 20. خداداد / پاسخ 17/08/1393 at 10:03 ب.ظ

  با سلام
  استخوان عقيقه را جه مي كنند؟ اكر كله و باجه كوسفند عقيقه به فروش رسد عقيقه جه حكمي دارد؟ اكر بدر بجه بخورد عقيقه جه حكمي دارد؟
  با تشكر

  • آسایشگاه / پاسخ 18/08/1393 at 10:57 ق.ظ

   جناب خداداد سلام علیکم

   ضمن تشکر از تماستان

   استخوان عقیقه را دفن می کنند

   بهتر است کله پاچه و پوست و غیره عقیقه مستقیما و یا در صورت فروش، وجه آن به مصرف فقرا برسد

   تاکید شده که والدین و عائله آن خانه بخصوص پدر فرد از عقیقه استفاده نکنند

   در صورتیکه استفاده شده است، از طریق لینک زیر با دفتر مرجع تقلید خودتان تماس گرفته کسب تکلیف بفرمایید

   تماس با دفاتر مراجع عظام تقلید

 21. محمد -هرمزگان-جاسک / پاسخ 25/11/1393 at 9:13 ب.ظ

  با سلام – من یک کارمند هستم 2تا فرزند دارم و تصمیم دارم برای فرزندانم عقیقه کنم آیا باید فقط هزینه دو راس گوسفند یعنی 700 هزار تومان به حساب آسایشگاه پرداخت کنم یا اینکه هزینه های دیگری هم دارد لطفا راهنمایی کنید تا در اولین فرصت که بدست آوردم اقدام به این امر خیر و خدا پسندانه کنم . در ضمن لطفا چنانچه ممکن است جواب را به آدرس ایمیل بنده هم ارسال نمایید. متشکرم mohammadmoridi@mailfa.com

  • آسایشگاه / پاسخ 27/11/1393 at 9:21 ق.ظ

   با درود و سپاس
   بجز هزینه خرید گوسفند نیاز به پرداخت وجه دیگری نیست
   لطفا جهت هماهنگی با آقای لطفیان 02537228842 تماس بگیرید
   موفق باشید

 22. سارا / پاسخ 26/11/1393 at 11:50 ب.ظ

  سلام دعا کنید کار شوهرم درست بشه نذر کردیم اولین حقوقشو به مرکزتون هدیه بدیم

  • آسایشگاه / پاسخ 27/11/1393 at 9:25 ق.ظ

   سلام همه عزیزان مقیم این آسایشگاه خیریه برایتان دعای خیر میکنند
   موفق باشید

 23. میثم / پاسخ 22/12/1393 at 2:48 ق.ظ

  بسمه تعالی
  بنده می خواستم برای فرزندم امیر عباس، عقیقه انجام دهم چه مقدار برای اینکار باید بپردازم و از چه طریق، کی انجام می شود و این که به چه صورت از انجام آن خاطر جمع باشم

  • آسایشگاه / پاسخ 24/12/1393 at 10:09 ق.ظ

   سلام علیکم
   از تماس شما سپاسگزارم
   در حال حاضر هزینه کوچکترین گوسفند دارای شرایط عقیقه 400 هزار تومان است واریز از طریق درگاه پرداخت وبسایت آسایشگاه و همچنین از طریق شماره کارت بانک ملی آسایشگاه که در سایت درج شده امکان پذیر است هر روز که سفارش داده شود تا ظهر انجام داده خواهد شد
   در خصوص بخش آخر سوالتان لطفا با آقای لطفیان مسول پذیرش سفارش عقیقه تماس بگیرید (02537228842) توضیحات لازم را عرض خواهند کرد
   موفق باشید

 24. حسین / پاسخ 01/01/1394 at 10:23 ب.ظ

  سلام
  بالاخره موفق شدم که عقیقه رو دو روز مونده به سال تحویل انجام بدم. عاجزانه درخواست دارم از عزیزانی که در خیریه هستند بخواهید که برای بنده دعا کنن.سالی که پیش رو دارم خیلی برام مهمه .

  • آسایشگاه / پاسخ 02/01/1394 at 0:56 ق.ظ

   سلام علیکم
   مبارک باشد از خداوند منان برایتان آرزوی سلامت و موفقیت روزافزون داریم

 25. علی / پاسخ 16/05/1394 at 4:35 ب.ظ

  با سلام و احترام
  لطفا حداقل مبلغ سفارش عقیقه در سال 1394 را بفرمائید.

  • آسایشگاه / پاسخ 28/05/1394 at 8:52 ق.ظ

   سلام
   لطفا با شماره 02537228842
   تماس بگیرید
   موفق باشید

 26. فاطمه / پاسخ 28/05/1394 at 8:49 ق.ظ

  سلام . منم خيلي دوست دارم براي خودم عقيقه انجام بده اما پولش ندارم . ان شاء الله با دعاي دوستان كارم درست بشه با اولين حقوقم اين كار مي كنم .

 27. حیدری / پاسخ 24/06/1394 at 1:11 ق.ظ

  با سلام ما سال گذشته برای پسرم گوسفند عقیقه کردیم .برای عقیقه دوست همسرم که شغلشان قربانی کردن گوسفند بود انجام شد.استخوانها را از بند جدا کردن و یه مقدار استخوان دادن و گفتن اینها را دفن کنید من بادفتر آقای مکارم شیرازی تماس گرفتم برای پختن گفتن اگر نمی توانید اجباری نیست .ماهم گوشتهارو بین نیازمندان تقسیم کردیم آیا قبول است با تشکر

  • آسایشگاه / پاسخ 24/06/1394 at 11:41 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر
   دفن کردن استخوانهای گوسفند عقیقه فقط بخشی از این سنت است
   بقیه مراحل و شرایط در صفحه سفارش عقیقه سایت آسایشگاه، از انتخاب گوسفند و نام بردن از فردی که برایش انجام میشود در دعای عقیقه و نحوه مصرف دقیقا توضیح داده شده
   بله اشکالی ندارد که گوشت عقیقه نپخته توزیع شود به شرطی که قبل از آن خودتان استخوانها را بدون اینکه شکسته شود جدا کرده و دفن کنید
   موفق باشید

 28. مهدي / پاسخ 28/06/1394 at 1:55 ب.ظ

  با سلام و احترام،
  من براي دخترم در روز هفتم تولد عقيقه كردم. آيا مي توانم هر سال براي او دوباره اين عمل را انجام دهم؟

  • آسایشگاه / پاسخ 28/06/1394 at 11:37 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر
   عقیقه فقط یکبار انجام می شود
   میتوانید هر سال گوسفندی را برای سلامتی او و خودتان قربانی کنید
   موفق باشید

 29. لیلا / پاسخ 23/07/1394 at 11:48 ق.ظ

  با سلام و تسلیت به مناسبت فرارسیدن ماه محرم
  خواستم سوال کنم در دهه اول محرم منعی برای عقیقه کردن وجود دارد یا خیر؟
  یا به عبارتی آیا محدودیت زمانی خاصی برای عقیقه وجود ندارد که مثلا در ایام خاصی صورت نگیرد بهتر باشد؟
  با تشکر

  • آسایشگاه / پاسخ 25/07/1394 at 9:42 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر ، خیر هیچ منعی در روایات و احکام مربوط به عقیقه مشاهده نشده و در آسایشگاه در تمام اوقات انجام گردد. موفق باشید

 30. منیره / پاسخ 28/07/1394 at 8:54 ق.ظ

  سلام یه سوال داشتم استخوان کله و پاچه را هم باید دفن کنیم بعد اگر با خود گوشتش دفنش کنیم اشکال داره دوم اینکه دعای موقع ذبح را حتما باید کسی که میکشد بخواند یا کس دیگری هم میتواند
  زاهدان

  • آسایشگاه / پاسخ 07/07/1394 at 11:45 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر
   در آسایشگاه کله و پاچه عقیقه را هم پخته و مثل گوشتش به مصرف این عزیزان میرسانیم
   همه استخوان ها حتی استخوان کله بدون هیچ گوشتی دفن میشود
   دعای عقیقه مهم نیست توسط چه کسی خوانده شود فقط باید صحیح و قبل از ذبح خوانده شود
   موفق باشید

 31. محمود / پاسخ 20/08/1394 at 9:46 ب.ظ

  خراسان رضوی تربت حیدریه
  باسلام و خسته نباشید
  اگه گوشت عقیقه را تقسیم کنیم بین فقرا به صورت خام حکمش چیست آیا عقیقه قبول است؟واگر استخوانها شکسته شوند چی؟

  • آسایشگاه / پاسخ 21/08/1394 at 11:27 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر از تماس شما
   بله اشکالی ندارد که گوشت عقیقه نپخته توزیع شود به شرطی که قبل از آن خودتان استخوانها را بدون اینکه شکسته شود جدا کرده و دفن کنید
   موفق باشید

 32. محمود / پاسخ 22/08/1394 at 9:32 ب.ظ

  با سلام…

  آیا قربانی کردن گوسفند عقیقه در بزرگسالی باعث از بین رفتن نحسی و سنگینی و به دست آوردن سلامتی بیمار میشود؟؟؟
  تهران

  • آسایشگاه / پاسخ 23/08/1394 at 10:44 ق.ظ

   سلام علیکم

   ضمن تشکر از تماس شما

   حضرت امام صادق(ع) می فرمایند:

   کُلُ مُولُودَ مَرتَهِن لِعَقیقَتِهُ فکّه والَداِه اوترکاه

   “سلامتی هر نوزادی در گرو عقیقه اوست خواه والدین عهدۀ نوزاد را از عقیقه آزاد کنند یا نه”

   طبق روایاتی که از معصومین علیهم السلام دراین خصوص رسیده نتیجه گرفته میشود که که اگر عقیقه در کودکی انجام نشده و یا شک داریم که شده یا خیر در هر زمانی میتوان انجام داد و خاصیتش محفوظ است
   موفق باشید

 33. عباسی / پاسخ 24/11/1394 at 0:33 ق.ظ

  سلام دعا کنید دو پسر من که هردو بکار هستند یه کار خوب پیدا کنند من یک گوسفند برای خیریه شما می اورم

 34. بهنام / پاسخ 05/12/1394 at 4:51 ب.ظ

  سلام.خدا قوت.دوتا سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید.
  با اینکه فقط۱۹سالمه اما تو این مدت زندگیم خیلی مریضی ها کشیدم و همین الان هم مریضی های سختی دارم.میخوام تا اگه خدا کمکم کنه برا خودم عقیقه بکنم
  اما سوالی که دارم تو حرفاتون تناقض هست اونجایی که اول میفرمایید احتیاجی به دفن استخوان های عقیقه نیست ولی بهدس تو جواب یکی از سوال کنندگان میفرمایین که حتی استخوان های کله هم باید دفن بشن!!؟
  میشه صراحتا بفرمایید بالاخره باید دفن بشن یانه؟؟و اگه لازمه که دفن بشن دفن مقداری از استخوانها کفایت میکند یا همه اونها باید دفن بشن؟ممنون

  • آسایشگاه / پاسخ 08/12/1394 at 12:04 ب.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر
   همه استخوانهای عقیقه باید دفن شود اما نیازی به پیچیدن در پارچه نیست
   موفق باشید

 35. عاطفه / پاسخ 17/12/1394 at 6:07 ق.ظ

  سلام پدرمن الان ۱۷ روزه که رحمت خدا رفتن و با یتیمی و سختی بزرگ شدن ولی وقتی ب سن چهل تاپنجاه رسیدن عازم حج تمتع شدن همراه بامادرم و اونجا روزعیدقربان قربانی کردن هردوشون … و گوسفندی رو هرکدوم برای خود سربریدند… وقتی هم ک برگشتن به رسم عادت گوسفندی سربریدند و دعوت کردن از جمعی از دوست واشناها و شامی دادن … حالا بابام ک فوت شد بعضی اصرار داشتن که باید عقیقه اش را روز هفتمش سربرید ماهم سربریدیم و طبق اداب … ولی سوال مون اینه که اون گوسفندی که روزعیدقربان در مکه سربریدن چی بود مگه؟ که میگفتن عقیقه ش انجام نشده و بعدازفوتش بازانجام دادیم! ضمنا پدرم بعدازبازگشتن ازحج بشدت بیمارشدن و توموربدخیمی چندین سال توسرشون بود و دوبارعمل شدن ولی بازم رشدکرد و تااینکه این اواخر حدود سه ماه زمینگیر شدن

  • آسایشگاه / پاسخ 17/12/1394 at 10:39 ق.ظ

   سلام علیکم
   با تشکر
   درگذشت پدر بزرگوارتان را تسلیت عرض نموده ، از درگاه خداوند منان برای ایشان طلب رحمت و مغفرت و برای شما صبر آرزو میکنیم. همانگونه که در متن صفحه عقیقه سایت آسایشگاه ذکر کردیم برخی مراجع تقلید معتقدند گوسفندی که روز عید قربان در منی قربانی میشود میتواند بجای عقیقه محسوب گردد. انشاالله تمام صدقاتی که برای آن مرحوم میفرستید سبب تعالی روح ایشان خواهد گردید .
   موفق باشید

 36. پژمان / پاسخ 01/09/1395 at 9:27 ق.ظ

  سلام.
  آیا عقیقه را می توان زودتر از هفتمین روز تولد نوزاد انجام داد یا خیر؟ برای مثال روز دوم یا سوم تولد؟

  • آسایشگاه / پاسخ 17/09/1395 at 8:54 ق.ظ

   سلام
   با تشکر
   با توجه به روایات بنظر میرسد روز هفتم باید انجام شود
   موفق باشید

خروج از نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

حامیان آسایشگاه