عید قربان آسایشگاه

توسط آسایشگاه

عید قربان آسایشگاه و یاری بی نظیر خیرین و نیکوکاران

همه ساله روز عید قربان در آسایشگاه به گونه بسیار با شکوهی برگزار می گردد و مورد استقبال بی نظیر خیرین و نیکوکاران محترم قرار می گیرد.با شروع ماه ذیحجه جنب و جوش برای آمادگی در روز عید قربان و همچنین ثبت سفارش علاقه مندان آغاز میگردد. بسیاری از مردم نیکوکار کشورمان ترجیح میدهند با اهدای قربانی خود به این آسایشگاه خیریه و مصرف آن توسط عزیزان مستحق بستری در این مرکز ثواب مضاعف دریافت کنند. اکثر عزیزان مقیم این آسایشگاه خیریه مجهول الهویه و بی سرپرست میباشند و یا از اقشار بی بضاعت جامعه هستند. آسایشگاه خیریه معلولین و سالمندان بقیةالله قم امسال هم برسم گذشته آمادگی خود را برای تهیه و ذبح گوسفند در کشتارگاه این مرکز خیریه و مصرف آن برای عزیزان مقیم آن اعلام می دارد . جهت هماهنگی و سفارش قربانی با شماره های تلفنهای این آسایشگاه تماس بگیرید.

عید قربان آسایشگاه

تصویری از لحظهٔ نزول فرشته بر ابراهیم و آوردن قوچی برای قربانی آن به جای فرزند خود بر دیوار کلیسای
St. Matthew’s German Evangelical Lutheran

برگزار کردن مراسم قربانی در عید قربان بر همه افرادی که براساس فقه اسلامی قربانی نمودن واجب است، الزامی است و مسلمانان در سراسر جهان در این روز، گوسفند، گاو یا شتری را قربانی کرده و گوشت آنرا بین همسایگان و مستمندان تقسیم می‌کنند.

حاجیان در روز عید قربان یعنی دهم ذی الحجة پس از به پایان رساندن مناسک حج، حیوانی را ذبح می‌کنند و پس از قربانی آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده بود – مانند نگاه کردن در آینه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو -، حلال می‌گردد و با توجه به اینکه حج، یکی از عبادتهای بسیار مهم در اسلام است، توانایی به انجام رساندن آن نیز برای هر مسلمانی بسیار شادی آور است، در نتیجه، روزی که پس از انجام وظایف سنگین حج، به عنوان جایزه الهی و اتمام احرام پیش می‌آید را عید می‌دانند.

همچنین در روایت‌های مکرری نقل شده که در روز عید قربان، قربانی کنید تا گرسنگان و بیچارگان نیز به خوراک برسند.
در روایات مختلف دین اسلام آمده‌است که پیامبر بزرگ الهی حضرت ابراهیم (ع) در سن بالا دارای فرزندی شد که او را اسماعیل نام نهاد و برایش بسیار عزیز و گرامی بود. اما مدتها بعد، هنگامی که اسماعیل به سنین نوجوانی رسیده بود، فرمان الهی چندین بار در خواب به ابراهیم نازل شد و بدون ذکر هیچ دلیلی به او دستور داده شد تا اسماعیل را قربانی کند.

او پس از کشمکشهای فراوان درونی، در نهایت با موافقت خالصانه فرزندش، به محل مورد نظر می‌روند و ابراهیم آماده سر بریدن فرزند محبوب خود می‌شود. اما به هنگام انجام قربانی اسماعیل خداوند که او را سربلند در امتحان می‌یابد، گوسفندی را برای انجام ذبح به نزد ابراهیم می‌فرستد.

این ایثار و عشق پیامبر به انجام فرمان خدا، فریضه‌ای برای حجاج می‌گردد تا در این روز قربانی کنند و از این طریق برای یتیمان و تهیدستان خوراکی فراهم سازند. دراین روز همچنین مستحب است که نماز عید قربان برپا گردد. نماز عید قربان باید در فاصله زمانی طلوع آفتاب روز عید تا ظهر خوانده شود و شامل دو رکعت است.

کرپن‌ها، همان روحانیان دین «مهر» بوده‌اند و به دلیل قربانی کردن «گاو» از سوی ایشان، واژهٔ «قربانی» نیز از همینان برگرفته شده البته برخی معتقدند بدلیل اینکه این عمل برای رضای خدا و نزدیکی به خدا “قربتا الی الله” انجام می‌شود این عید را عید قربان می‌نامند.

همچنین ببینید:

فلسفه ، فواید و احکام قربانی

نذورات آسایشگاه

عقیقه در آسایشگاه

تاریخ قربانی

عاقبت گوسفندهای قربانی در حج

منبع