******کسی که به بزرگسالان ما احترام نگذارد و با خردسالان ما مهربان نباشد از ما نیست. امام صادق (ع) ***تا توانی به جهان خدمت محتاجان كن***بـه دمـی یا دِرَمـی یا قـلـمی یا قـدمـی*** بـرگ عیشی به گور خـویـش فرست ***كـس نیـارد ز پـس ، تو پـیش فـرست*** کسی که به بزرگسالان ما احترام نگذارد و با خردسالان ما مهربان نباشد از ما نیست. امام صادق (ع)******

نذورات

قبول نذورات در آسایشگاه خیریه معلولین و سالمندان قم

نذورات

قبول نذورات در آسایشگاه خیریه قم برای مستحق ترین انسانها که دعایشان به استجابت بسیار نزدیک است. در این آسایشگاه جمع کثیری از معلولین عقب مانده ذهنی و همچنین سالمندان بصورت شبانه روزی نگهداری می شوند که اکثر آنها مجهول الهویه و یا بی سرپرست می باشند.

کلیه هزینه های نگهداری این عزیزان که بالغ بر هشت میلیون ریال در ماه برای هر نفر است، به لطف خداوند منان از طریق شما مردم نیکوکار و نیک اندیش تامین می گردد و صرف نیازهای غذایی،پوشاکی، بهداشتی و درمانی برای آنها می گردد.

نذوراتشما هم می توانید ضمن بازدید از این عزیزان نذورات ، هدایا ، قربانی ، عقیقه و دیگر خیرات و مبرات و احسان های خود را تقدیم این عزیزان کنید و از برکات دنیا و آخرت این عمل خداپسندانه و انسان دوستانه بهره مند گردید.

همچنین برخی از وجوهات شرعی مثل ، کفاره ، رد مظالم ، سهم امام و غیره را هم میتوانید با اجازه مرجع تقلید خود به مصرف این عزیزان برسانید.

نیکوکار ارجمند شما می توانید بصورت مستقیم هدیه و نذورات خود را تحویل آسایشگاه دهید و یا به بخش مدیریت آسایشگاه سفارش داده تا طبق خواسته شما عمل شود.

در این صورت همکاران ما در اولین فرصت سفارشات شما را از بازار تهیه کرده و به مصرف معلولین و سالمندان مقیم این مرکز میرسانند و رسید و فاکتورهای مربوطه را برایتان ارسال خواهند کرد نذورات

گوسفندهای سفارش شده جهت نذورات ، عقیقه، قربانی، نذر، کفاره، خیرات اموات، افطاری و غیره پس از خرید، در کشتارگاه بهداشتی آسایشگاه ذبح گردیده و در سردخانه بزرگ این مرکز نگهداری و در آشپزخانه آسایشگاه توسط پرسنل زحمتکش آن جهت مصرف عزیزان معلول عقب مانده ذهنی و پدران و مادران سالمند مقیم آسایشگاه آماده و طبخ می شود.در این آشپزخانه همه روزه در سه نوبت برای 520 نفر غدا تهیه می شود.

شما هم می توانید در تهیه غذا و دیگر نیازهای این عزیزان شریک شده و از ثواب اطعام و صدقه به مستحقان بهره مند گردید.

 

جهت هماهنگی و سفارش نذورات با شماره های زیر تماس بگیرید:

025-37228840

025-37228841

025-37228842

نذر

نذوراتنذر اعم از انجام يا ترك كاري است كه از نظر حكم شرعي انجام يا ترك دادن آن بر انسان لازم نيست، ولي شخص با اجراي صيغه نذر، آن را بر خودش واجب كند، بنابراين انجام يا ترك آن كار بر او واجب شرعي مي شود و در صورت تخلف مي بايست تبعات آن را مانند كفاره نذر بپردازد.

با نگاهي به گزارش هاي قرآني اين معنا به دست مي آيد كه نذر داراي پيشينه است و در ميان اقوام پيش از اسلام نيز رواج داشته است. از جمله خداوند در آيه 35 سوره آل عمران گزارش مي كند كه همسر عمران با خود نذر مي كند تا فرزندش را براي خدمت در راه خدا آزاد كند و خداوند نذرش را پذيرفت و آن زن مومن، فرزندش مريم(س) را به خدمت خانه خدا فرستاد.

نذر از نظر حضرت مريم(س) و يهوديان، امري مطلوب و معروف بوده و او و ساير يهوديان هم عصر وي به نذر اعتقاد داشته و براساس آن عمل مي كردند. البته نذري كه در آن عصر متداول بود، اشكال گوناگوني داشت كه از آن جمله مي توان به نذر سكوت اشاره كرد. (مريم، آيه26)
از گزارش هاي قرآني درباره چرايي نذر كردن به دست مي آيد كه مردم براي دست يابي به اهداف گوناگوني نذر مي كردند و انگيزه هاي چندي، آنان را به اين عمل مي كشاند. از جمله از آيه 26 سوره مريم مي توان دريافت كه براي رهايي و فرار از تنگناهاي اجتماعي از نذر بهره گرفته مي شده است. همچنين از آيه 7 سوره انسان اين معنا به دست مي آيد كه اشخاص براي شفاي بيماران و درمان آنان به نذر متوسل مي شدند.
در روايات درباره شأن نزول سوره انسان آمده است كه اميرمومنان علي(ع) و فاطمه(س) و فضه براي شفاي بيماري حسن و حسين(ع) به پيشنهاد پيامبر(ص) نذر روزه كردند. (تفسير كبير، فخر رازي، ج 10، ص 746 و نيز مجمع البيان، ج 9 و 10، ص 611؛ انوار التنزيل، بيضاوي، ج 4، ص 674؛ الكشاف، زمخشري، ج 4، ص 670)

امام صادق(ع) در روايتي كه در شأن نزول همين آيه «يوفون بالنذر» از آن حضرت صادر شده، فرموده است:

هنگامي كه امام حسن(ع) و امام حسين(ع) مريض بودند، روزي پيامبر خدا(ص) به ملاقات آنها آمد و به علي(ع) فرمود: خوب است جهت سلامتي فرزندانت نذر نمايي. علي(ع) فرمود: من نذر مي كنم، چنانچه اين دو بهبود يابند، سه روز را به جهت تشكر از خداوند روزه بدارم. سپس فاطمه(س) و همچنين فضه كه كنيز آنها بود، همين نذر را تكرار نمودند و خداي متعال لباس عافيت را به اندام آن دو امام پوشاند و ايشان نيز روزه گرفتند. (ميزان الحكمه، ج 10، ص 48) با توجه به اين روايت مي توان دريافت كه روزه گرفتن پس از بهبودي بوده است و امام حسن(ع) و امام حسين(ع) نيز روزه گرفتند كه داستان اطعام ايشان به فقير و مسكين و اسير در سوره انسان بيان شده است.

اهداف و انگيزه هاي نذر

نذورات

پس نذر مي تواند به انگيزه ها و اهداف گوناگوني انجام گيرد كه از آن به فلسفه و چرايي نذر ياد مي شود. از جمله اهداف و انگيزه هاي نذركننده مي توان به موارد زير اشاره كرد:

1- رسيدن به مطلوب و برآورده شدن حاجت.

2- تقيد به بندگي خدا و تلاش در جهت رسيدن به مقام قرب ربوبي.

3- تقويت انگيزش در جهت سير و سلوك معنوي.

4- نجات از مصائب و رويدادهاي سخت.

بنابراين، مي توان نذر را براي حل مشكلات و رهايي از مصيبت ها و همچنين دست يابي به اموري خاص به كار گرفت. پس نذر در حقيقت نوعي توسل و وسيله جستن براي رسيدن به فضل الهي و تقرب به اوست. (مائده، آيه 35) نذر به عنوان وسيله تقرب و جلب محبت الهي مورد تاييد شريعت اسلامي و آموزه هاي قرآني قرار گرفته است.

اساسا نذر در اموري مجاز است كه از نظر شرعي راجح باشد؛ مثلاً نماز شب كه مستحب است، شخص مي تواند با نذر، آن را بر خود واجب كند يا ضيافت نيكان و نيكوكاران كه استحباب شرعي دارد، با نذر واجب مي گرد. همچنين مي توان براي سلامتي، قبولي در درس و به خير گذشتن حادثه نيز نذر كرد.

آثار وفاي به نذر

اگر كسي نذري كرد مي بايست به مفاد نذر عمل نمايد كه از آن به وفاي به نذر ياد مي شود؛ چرا كه مصداق عقود است و عقد با هر كسي بسته شود لازم است عقلا و شرعا به آن وفادار باشد و عمل نمايد.

وفاي به نذر آثار بزرگي دارد كه از جمله مي توان به ياري خداوند (بقره، آيه 270)، ورود به بهشت (انسان، آيات 5 و 7 و 12)، مصونيت از سختي هاي قيامت (همان)، شادماني و سرور در قيامت (همان) و ستايش خداوندي(همان) اشاره كرد.

از نظر قرآن، وفاي به نذر آن چنان مهم است كه خداوند از كساني كه براي امر كوچكي هم نذر كرده اند مي خواهد تا در همان امر كوچك وفاي به نذر داشته باشند. (بقره، آيه 270) از اين رو واژه هاي نفقه و نذر را نكره آورده تا دلالت بر هر نوع و هر مقدار از نفقه و نذر داشته باشد هر چند كه اندك است.

به هر حال ، نذر از ابزارهاي توسل جويي بشر به خداوند و بهره مندي از نصرت و ياري الهي است. هر كسي در هر مشكلي گرفتار است يا خواسته اي دارد مي تواند با توسل جويي از طريق نذر، خود را به خداوند نزديك ساخته و از محبت و نصرت الهي بهره مند سازد. بنابراين، نذر را مي بايست در جايگاهي چنين برتر ديد و به آن به ديده يك رفتار نيك و سيره و سنت پيامبري نگريست و عمل كرد.

چند حدیث در مورد اطعام مومن

حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند:

هرکه مومنی را سیر کند، بهشت برای او واجب است و هرکه کافری را سیر کند بر خدا سزا است که دلش را از زقوم پر کند، خواه مومن باشد و خواه کافر. (اصول کافی جلد 4 ص595)

حضرت علی بن الحسین (علیه السّلام) فرموده اند:

هر که مومنی را در گرسنگی اطعام کند، خدایش از میوه های بهشت بخوراند و هرکه مومن تشنه ای را سیراب کند، خدایش از شراب سربسته ی بهشت بنوشاند. (اصول کافی جلد 4 ص597)

حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند:

هر که مومن را اطعام کند تا سیرش سازد، هیچ کس اندازه ی مزدی که در آخرت دارد نداند، نه فرشته ی مقرب و نه پیغمبر مرسل جز خدا پروردگار جهانیان، سپس فرمودند:از موجبات آمرزش ، اطعام مسلمان گرسنه است سپس قول خدا عزوجل را خواند: (( یا اطعام به روز قحطی(14) به یتیمی خویشاوند(15)، یا مستمندی خاک نشین(16).) (سوره بلد،آیه ی 14 تا 16) (اصول کافی جلد 4 ص599)

پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند:

هر که یک شربت از آب به یک مومن بنوشاند که بدان توانا است، خدایش به هر شربتی هفتاد هزار حسنه بدهد و اگر به او نوشاند از آنجا که نتواند شربت آب را به دست آرد، گویا ده بنده از فرزندان بنی اسماعیل را آزاد کرده باشد. (اصول کافی جلد 4 ص599)

ابی محمد وابشی گوید: اصحاب ما شیعه نزد حضرت امام صادق (علیه السّلام) یادآوری شدند و من گفتم: چاشتی و شامی نخورم جز آنکه دو سه تن یا بیش و کم از آنها همراهم باشند، حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:

فضل آن میهمانان بر تو میزبان بزرگتر است از فضل تو بر آنان، من گفتم: قربانت، چگونه با اینکه من از طعام خودم به آنها می خورانم و از مالم برای آنها خرج می کنم و عیالم به آنها خدمت می کند؟ فرمودند: برای آنکه چون آنها بر تو وارد شوند، روزی بسیاری از طرف خدا عزوجل برای تو آورند و چون بیرون آیند با آمرزش تو بیرون شوند. (اصول کافی جلد 4 ص601)

عبدالله وصّافی گوید، امام باقر(علیه السّلام) فرمودند:

اگر من یک مرد مسلمان را اطعام کنم، بهتر است برایم از اینکه یک افق از مردم را اطعام کنم، من گفتم: افق چه اندازه است؟ فرمودند: ده هزار. (اصول کافی جلد 4 ص601)

ربعی گوید، حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:

هر که برادر دینی خود را اطعام کند، مزد کسی را دارد که گروهانی از مردم را اطعام کند، من گفتم: گروهان(ازمردم) چند نفرند؟ فرمودند: صد هزار. (اصول کافی جلد 4 ص603)

سدیر صیرفی، گوید، حضرت امام صادق (علیه السّلام) به من فرمودند:

چرا هر روز یک بنده آزاد نکنی؟ گفتم: دارایی من بدان نرسد، فرمودند: هر روز یک مسلمانی را اطعام کن، گفتم: دارا باشد یا ندار؟ گوید، فرمودند: دارا هم بسا باشد که طعامی خواهد. (اصول کافی جلد 4 ص603)

حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:

یک خوراکی که برادر مسلمانم نزد من بخورد، دوست داشتنی تر است نزد من از آزاد کردن یک بنده. (اصول کافی جلد 4 ص603)

حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:

اگر پنج درهم برگیرم و در این بازار شما درآیم و خوراکی بخرم و چندتن از مسلمانان را گرد آن خوراک فراهم کنم، بهتر است نزد من از اینکه یک بنده آزاد کنم. (اصول کافی جلد 4 ص605)

از امام باقر (علیه السّلام) پرسیده شد، با آزاد کردن بنده چه چیز برابر است؟ فرمودند:

طعام یک مرد مسلمان. (اصول کافی جلد 4 ص605)

ابی شبل گوید، حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:

من چیزی را نبینم که برابر دیدار مومن باشد جز اطعام او و بر خدا سزا است که هرکه مومن را اطعام کند، او را از طعام بهشت بخوراند. (اصول کافی جلد 4 ص605)

حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:

اگر مومن محتاجی را اطعام کنم، برای من دوست داشتنی تر است از اینکه او را دیدار کنم و اگر او را دیدار کنم، برای من دوست داشتنی تر است از اینکه ده بنده آزاد کنم. (اصول کافی جلد 4 ص605)

حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:

هرکه مومن دارائی را اطعام کند، برابر است با آزاد کردن یکی از فرزندان اسماعیل که او را از سر بریدن نجات دهد و هرکه مومن نیازمندی را اطعام کند، برابر است با آنکه صدتن از فرزندان اسماعیل را از سربریدن نجات دهد. (اصول کافی جلد 4 ص605)

نصر بن قابوس گوید، امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:

هر آینه اطعام یک مومن نزد مومن، محبوب تر است از آزاد کردن ده بنده و از ده حجّ، گوید، گفتم: از ده بنده و ده حج؟ گوید: در پاسخ فرمودند: ای نصر، اگر او را اطعام نکنید بمیرد یا خوارش کنید برود به در خانه یک ناصبی دشمن اهل بیت و از او گدایی کند و مردن بهتر است برایش از گدایی از ناصبی.ای نصر، هرکه مومنی را زنده کند، گویا همه ی مردم را زنده کرده است، اگر به او اطعام نکنید، او را میرانده اید و اگر به او اطعام کنید، او را زنده کرده اید. (اصول کافی جلد 4 ص607)

همچنین ببینید:

عقیقه در آسایشگاه

فلسفه ، فواید و احکام قربانی

عید قربان در آسایشگاه خیریه بقیةالله قم

 

منابع: بیتوته حدیث

نظرات (5)

 1. Pingback: شرایط و احکام عقیقه در اسلام | صفاي فرخي

 2. Pingback: قربانی فلسفه ، فواید و احکام - آسایشگاه خیریه بقیة الله قم

 3. Pingback: عید قربان آسایشگاه و یاری بی نظیر خیرین و نیکوکاران

 4. ماندانا / پاسخ 09/07/1393 at 9:49 ق.ظ

  با عرض سلام می خواستم بدونم اگر کسی بخواد گوسفند قربانی کنه و گوشتش به نیازمندان این خیریه برسه آیا در این مرکز این کار انجام میشه و قیمت یک گوسفند متوسط در چه حدودی و به کدام حساب باید پرداخت بشه
  با سپاس ماندانا زاهدی

  • آسایشگاه / پاسخ 09/07/1393 at 10:26 ق.ظ

   سرکار خانم زاهدی
   سلام علیکم
   با سپاس از حسن توجه شما به این مرکز خیریه
   بله این امکان وجود دارد
   مبلغ 400 هزار تومان برای گوسفند متوسط کافیست
   به کارت بانک ملت واریز گردد
   جهت هماهنگی و ثبت سفلرش تماس بگیرید 02537228842
   شماره کارت بانک ملت:۴۰۲۰-۷۰۱۲-۳۳۷۷-۶۱۰۴

خروج از نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

حامیان آسایشگاه