واکسن و معلولیت

توسط آسایشگاه

نقش واکسن قبل و بعد از بارداری در پیشگیری از معلولیت ها

واکسنبدون انجام واکسیناسیون، به طور متوسط 3 درصد کودکانی که به دنیا می آیند در اثر بیماری سرخک، تعدادی دیگر در اثر کزاز و یک درصد در اثر سیاه سرفه جان خود را از دست می دهند. از هر 200 کودک یک نفر در اثر فلج اطفال معلول می شود.

با واکسینه کردن کودکان خود، آنان را در مقابل این بیماری ها محافظت کنید.

به رغم دسترسی به خدمات واکسیناسیون، متأسفانه هنوز تعداد زیادی از کودکان که نیاز به واکسیناسیون دارند، برای انجام دوره ی کامل آن به مراکز آورده نمی شوند. بنابراین لازم است که تمام والدین بدانند که چرا، چه موقع، کجا و چند نوبت نوزادانشان باید واکسینه شوند.

چهار نکته مهم در خصوص واکسن

1- واکسیناسیون، کودک را در مقابل چندین بیماری خطرناک محافظت می کند. احتمال سوء تغذیه، معلولیت و مرگ در کودکانی که واکسینه نشده اند، بیشتر است.

2- واکسیناسیون نوزادان امری فوری است. تمام واکسن ها باید قبل از پایان سال اول زندگی انجام شده باشند.

3- واکسینه کردن کودک بیمار اشکالی ندارد.

4- تمام زنان بین سنین 15 تا 44 سال، باید علیه بیماری کزاز واکسینه شوند.

 واکسیناسیون، کودک را در مقابل چندین بیماری خطرناک محافظت می کند. احتمال سوء تغذیه، معلولیت و مرگ در کودکانی که واکسینه نشده اند، بیشتر است.

* واکسیناسیون، کودکان را در مقابل بعضی از بیماری های خطرناک دوران کودکی محافظت می کند. کودکانی که واکسن دریافت کرده اند در مقابل بیماری های قابل پیشگیری با واکسن مصون می شوند و واکسن قدرت دفاعی بدن کودک را تقویت می کند. اگر کودکی قبل از واکسینه شدن مورد تهاجم آن بیماری قرار گیرد، انجام واکسیناسیون دیگر خیلی دیر است.

* کودکی که واکسینه نشده است به احتمال زیاد در معرض خطر ابتلا به سرخک و سیاه سرفه است. این بیماری ها می تواند کشنده باشند و حتی می توانند کودکانی که جان سالم به در برده اند، را بسیار ضعیف کنند. این کودکان ممکن است به خوبی رشد نکرده و بعدها بر اثر ابتلا به سوء تغذیه یا سایر بیماری ها جان خود را از دست بدهند.

* سرخک یکی از مهم ترین دلایل سوء تغذیه، کند ذهنی و کوری است.

* تقریباً تمامی کودکانی که علیه بیماری فلج اطفال واکسینه شده اند، به این بیماری مبتلا می شوند و از هر 200 کودک مبتلا یک نفر برای تمام عمر فلج می گردد.

* میکروب کزاز در زخم ها و بریدگی های کثیف رشد نموده و باعث مرگ اکثر افرادی شد که علیه این بیماری واکسینه نشده اند.

* تغذیه با شیر مادر یک نوع واکسیناسیون طبیعی علیه چندین بیماری است. مقاومت ما در مقابل بعضی از بیماری ها، از راه تغذیه با شیر مادر به کودک منتقل می گردد. این ایمنی مخصوصاً از طریق خوردن آغوز (کلستروم) شیری که در اولین روزهای پس از تولد ترشح می شود، ایجاد می گردد.

تمام زنان بین سنین 15 تا 44 سال باید علیه بیماری کزاز واکسینه شوند:

* در بسیاری از نقاط دنیا، مادران با وضعیت غیر بهداشتی زایمان می کنند. این مسئله مادر و کودک را در معرض خطر کزاز قرار می دهد و از هر صد کودک به دنیا آمده، یک کودک جان خود را در اثر بیماری کزاز از دست خواهد داد.

* میکروب کزاز در زخم و بریدگی های آلوده رشد می کند. به طور مثال اگر بند ناف نوزاد با چاقوی آلوده بریده شود و یا از نخ و پارچه ی کثیف جهت بستن بند ناف استفاده شود ، کودک به بیماری کزاز مبتلا خواهد شد. هر شی ای که برای بریدن ناف استفاده می شود اول باید تمیز، سپس جوشانده یا به وسیله شعله ی آتش ضد عفونی شده، بعد سرد شود.

اگر میکروب کزاز وارد بدن مادر شود و اگر او علیه بیماری کزاز واکسینه نشده باشد، زندگی او نیز در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

* کلیه ی زنانی که در سنین باروری قرار دارند باید بر علیه کزاز واکسینه شوند. کلیه ی زنانی که باردار می شوند باید جهت اطمینان از واکسینه شدن آنان بر علیه بیماری کزاز کنترل شوند. از این طریق هم مادران و هم فرزندان تازه متولد شده ی آنان مصون خواهند شد.

* اگر زنی هنوز واکسینه نشده است، به محض اینکه باردار شد باید اولین نوبت واکسن کزاز را دریافت نماید. نوبت دوم 4 هفته پس از تزریق اول است. تزریق دوم باید لااقل دو هفته قبل از زایمان انجام شود. سومین نوبت باید 6 تا 12 ماه پس از دومین تزریق یا در خلال بارداری بعدی تزریق گردد. این سه نوبت واکسیناسیون کزاز، مادر و نوزادش را برای 5 سال محافظت می کند. تمام نوزادان باید در خلال سال اول زندگی علیه کزاز واکسینه شوند.
* اگر دختر یا زنی 5 نوبت علیه بیماری کزاز واکسینه شده باشد، در تمام سال های باروری در برابر این بیماری مصون می گردد. هم چنین همه ی فرزندان او احتمالاً در طول چند هفته اول زندگی خود ایمن خواهند بود. 

چرا بايد اين همه واكسن به كودكان بزنند؟

تماشاي منظره تزريق واكسن به فرزندان، براي تمام والدين ناخوشايند است. اما برنامه واكسيناسيون به منظور پيشگيري از بيماريهاي خطرناك تهيه شده است و مهمترين هدف آن پيش گيري ازبيماريهاي مهلك و تامين سلامت كودكان شما مي باشد.بعضي از اين بيماريها ( نظير فلج اطفال،سرخك و ديفتري … ) 50 سال پيش ،بسيار شايعتر بودند ولي امروزه به علت انجام واكسيناسيون همگاني موارد آن بسيار كاهش يافته ودرحال حذف شدن هستند

وزارت بهداشت ودرمان در هر كشور بسته به سطح ايمني عمومي و بيماريهاي خطرناك شايع برنامه و جدول واكسيناسيون خاصي را براي كودكان و بزرگسالان تنظيم مي كند.

واكسن ها چگونه از بيماريها پيشگيري مي كنند؟

واكسن ها از ميكروب يا ويروس كشته شده و يا ضعيف شده كه عوامل بيماريهاي خاص هستند ساخته شده اند.با تزريق واكسن سيستم ايمني تحت حمله اين ميكروب ها و يا ويروس ها قرار مي گيرد و در نتيجه ترشح آنتي بادي ها يا پادتن ها در بدن بالا مي رود.اين آنتي بادي ها در بدن كودك فعال باقي مي مانند و در صورتيكه بدن با بيماري واقعي مواجه شود كودك را در مقابل آن ويروس يا ميكروب محافظت مي كنند. به عنوان مثال اگر سياه سرفه در منطقه شما شايع شود احتمال ابتلا كودك شما كه واكسينه شده است به مراتب كمتر از كودكي است كه واكسينه نشده است.

كارت مراقبت كودك چيست و استفاده از آن در واكسيناسيون چه كمكي مي كند؟واکسن

در ايران هر كودكي يك كارت مخصوص مراقبت كودك دارد كه در آن جدول واكسيناسيون، تغذيه و پايش رشد در نظر گرفته شده است. كودك شما نيز حتماً اين كارت را دارد و اگر اينطور نيست بهتر است در اولين فرصت به يكي از مراكز بهداشتي و درماني در محدوده محل زندگي خود مراجعه نماييد و براي وي پرونده تشكيل داده و كارت مراقبت كودك را دريافت نماييد. اگر شما براي مراقبتهاي دوران بارداري به چنين مراكزي مراجعه كرده باشيد حتماً با نشاني و روش كار آنها آشنا هستيد. در غير اينصورت مي توانيد از مراكز بهداشتي درماني محدوده خود در مورد آن اطلاعاتي كسب كنيد.

واکسنواکسن

واکسنواکسنواکسنهمچنین ببینید:

پیشگیری از عقب ماندگي ذهني