***میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) و آغاز دهه کرامت مبارک باد***کسی که به بزرگسالان ما احترام نگذارد و با خردسالان ما مهربان نباشد از ما نیست. امام صادق (ع) ***تا توانی به جهان خدمت محتاجان كن***بـه دمـی یا دِرَمـی یا قـلـمی یا قـدمـی*** بـرگ عیشی به گور خـویـش فرست ***كـس نیـارد ز پـس ، تو پـیش فـرست*** کسی که به بزرگسالان ما احترام نگذارد و با خردسالان ما مهربان نباشد از ما نیست. امام صادق (ع)***میلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) و آغاز دهه کرامت مبارک باد***

فراخوان نیکوکاران برای تجهیز بخش دندانپزشکی آسایشگاه

مشکلات دندانپزشکی معلولین ذهنیدندانپزشکی

نامتناسب بودن فیزیک بدن معلولان ذهنی و بی‌قراری آنها هنگام معاینه دندان هایشان باعث می‌شود که نتوانند به راحتی روی صندلی دندانپزشکی بنشینند و این مسأله باعث پرخاش آنها می‌شود به همین دلیل آنها نیازمند صندلی‌های مخصوصی هستند که بدن آنها را ثابت نگهدارد و یا اینکه هنگام معاینه دندان با استفاده از امکانات بیهوشی، بیهوش شوند یا به آنها آرام بخش داد.
متأسفانه این امکانات در مطب هیچ دندانپزشکی وجود ندارد و وزارت بهداشت و درمان هم هیچ وظیفه‌ای برای دندانپزشکان برای ایجاد این امکانات در مطب‌هایشان تعریف نکرده است.
بعضی معلولان که در این مرکز نگهداری می‌شوند مشکلات قلبی و عروقی دارند و نمی‌توان با امکانات محدود مطب ها و درمانگاه ها خدمات تحت بیهوشی به آنها ارائه داد و به همین دلیل تنها میتوان خدماتی مثل جرم‌گیری و بیرون آوردن دندان‌های غیر قابل استفاده را به معلولان ارائه کنند.
دکتر کلانتری مهمترین علت خرابی دندان‌های معلولان ذهنی را تنفس از راه دهان می‌داند و می‌گوید: اغلب معلولان ذهنی از راه دهان نفس می‌کشند و این مسأله باعث خرابی دندان‌ها می‌شود، همچنین این عزیزان هنگام مسواک زدن دندان‌هایشان توسط مراقبان مقاومت و یا پرخاش می‌کنند.
ایشان خرابی دندان‌ها را برای معلولان امری اجتناب‌ناپذیر می‌داند و در این مورد توضیح می‌دهد: به دلیل مشکلات بلع و تنفس از راه دهان دندان‌های معلولان معمولاً خراب می‌شود .
نیکوکاران عزیز و گرامی
بهداشت دهان و دندان یکی از بزرگترین مشکلات این عزیزان بخصوص دربخش عقب مانده های ذهنی بزرگسال است که در این آسایشگاه نگهداری میشوند و یادگیری بسیار ضعیفی دارند .
متاسفانه مراکز دندانپزشکی شهر از پذیرش آنها طفره میروند و در شهر قم فقط یک مرکز و آن هم فقط در شیفت یکی از دندانپزشکان که همکاری دارد پدیرش میکند کلیه بیماران مشکل دار را جمع کرده و اعزام میکنیم که اکثرا دندانشان کشیده میشود چون بیشتر معلولین عقب مانده ذهنی برای پرکردن و ترمیم دندان خراب همکاری نمیکنند و نیاز به بیهوشی دارد
تصمیم گرفته ایم تا به حول و قوه الهی و همت شما نیکوکاران گرامی که همیشه ما را یاری نموده اید یک کلینیک دندانپزشکی مخصوص آسایشگاه تاسیس کنیم.در حال حضر هیچ امکاناتی نداریم

دست یاری بسوی هموطنان عزیز دراز نموده ایم برای تامین تجهیزات و نیروی انسانی کلینیک دندانپزشکی آسایشگاه خیریه بقیه الله قم

Dental Management of Handicapped Children

حامیان آسایشگاه